Ожиріння – одна з найскладніших медико-соціальних проблем сучасності
За останніми оцінками ВООЗ, більше 1 млрд людей у світі мають зайву вагу. Ця проблема актуальна незалежно від соціальної і професійної приналежності, зони проживання, віку і статі. В економічно розвинених країнах майже 50% населення мають надлишкову вагу, з них 30% страждають ожирінням. В Україні в середньому 20% осіб працездатного віку мають ожиріння і 25% – надлишкову масу тіла. Особливу тривогу викликає той факт, що з кожним роком збільшується число дітей і підлітків, які страждають на ожиріння. Вражаючі дані свідчать – щорічно, щонайменше, 2,8 мільйона чоловік вмирає в результаті зайвої ваги або ожиріння. ВООЗ розглядає ожиріння як глобальну епідемію, що охоплює мільйони людей.
Людям з надлишковою вагою загрожує більша кількість хвороб, ніж людям з нормальною масою тіла.
Серед працездатного населення України ожиріння виявляють майже в 30% випадків, а надмірну масу тіла має кожний четвертий мешканець. Характерні для сучасного суспільства малорухомий спосіб життя, нераціональне харчування зі збільшенням кількості рафінованих продуктів, постійні психологічні стреси призводять до росту частоти ожиріння серед осіб будь-якого віку, особливо молоді та дитячого населення.
"Кожен зайвий кілограм чинить негативний вплив на стан внутрішніх органів, на кістки і суглоби, що веде до розвитку артритів і артрозу. Додаткова маса тіла посилює навантаження і на серце, провокуючи судинні патології, в тому числі, гіпертонію, ішемічну хворобу серця. В результаті ожиріння може розвинутися панкреатит і холецистит, цукровий діабет II типу, безпліддя, еректильна дисфункція, жирова дегенерація печінки, а також рак молочної і передміхурової залози, печінки, кишківника" - каже Світлана ШЕВЧУК, експерт ДОЗ з "Ендокринології".
Окрім того, у дітей з ожирінням виникають труднощі з диханням, підвищений ризик переломів, гіпертонії, ранні маркери серцево-судинних захворювань, резистентність до інсуліну та психологічні наслідки. Щороку внаслідок надмірної ваги або ожиріння помирають щонайменше 2,8 млн. людей.
Індекс маси тіла(ІМТ) вважається оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту) , які дозволяють оцінити ризики для здоров ’я. Він розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).
Для дітей та підлітків, які продовжують рости використовуються спеціальні таблиці, в яких нормальні межі ІМТ зазначено для кожного віку.
У середньому надлишкова маса тіла знижує очікувану тривалість життя у чоловіків при 10 % перевищенні норми на 13 %, при 20 % перевищенні – на 25 %, при 30 % перевищенні – на 42 %.
Окружність талії - другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик небезпечних захворювань.
Найнижчий ризик розвитку небезпечних хвороб у жінок з окружністю талії до 79 см. Окружність талії 80-87 см свідчить про підвищення ризику, а показник 88 см і більше є ознакою високого ризику у жінок.
Оптимальна окружність талії у чоловіків – 93 см. Показники окружності талії у чоловіків більше 94 см та більше 102 см асоціюють з підвищеним та високим ризиком небезпечних захворювань, відповідно.
Правильне харчування – невід’ємна частина здорового способу життя. Бо саме енергетичний дисбаланс між спожитими та витраченими калоріями є основною причиною ожиріння та зайвої ваги.
На думку експертів ВООЗ для профілактики розвитку зайвої ваги кожна людина може:
• обмежити споживання жирної та солодкої їжі (у т.ч. для дітей);
• збільшити споживання фруктів та овочів, а також бобових, цільнозернових та горіхів;
• знизити вміст жиру, цукру та солі в приготовлених продуктах;
• займайтеся регулярними фізичними навантаженнями (30 хвилин помірних фізичних навантажень або 45-60 хвилин легких вправ на добу). Не забувайте про щоденні прогулянки на свіжому повітрі, адже надходження додаткових порцій кисню в кров сприяє активізації обміну речовин.
Темп зменшення маси тіла повинен становити 0,5-1,0 кг за тиждень, 10-15% протягом 3 місяців із подальшим підтримуванням ваги впродовж 6-9 місяців.
Доведено, що зменшення ваги на 5-15% від початкової величини супроводжується значним покращанням перебігу супутніх захворювань. Досягнення такої втрати маси тіла є фактично і фізично реальним, проте інтенсивне зменшення маси тіла є небезпечним, оскільки існує ризик виникнення рецидивів і розвитку ускладнень.
Ожиріння – це проблема, з якою потрібно і можна боротися. Але для цього необхідно, в першу чергу, бажання самих людей змінити свої звички і спосіб життя.


 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми
New web-site test