Радон: газ із підземелля, що лікує та вбиває.

Відомо, що на рак легенів хворіють передусім курці. Але мало хто знає, що другою найчастішою причиною виникнення цього онкологічного захворювання є радон. Лише в Євросоюзі через підвищену концентрацію цього природного газу щороку вмирають до 20 000 людей.
Що ж таке радон?
Це газ, який завжди присутній у повітрі. Він прозорий, не має запаху та смаку, не вступає в реакцію з іншими елементами та сполуками. Але радон - токсичний інертний газ. Потрапляючи в легені при диханні сам він надовго в них не затримується, але залишаються тверді радіоактивні продукти його розпаду, які дуже важко виводити з організму людини. Альфа-випромінювання цих частинок має невелику глибину просякання й тому вражає лише клітини бронхів. Цим і пояснюється, чому радон спричиняє саме рак легенів. Причому в найтяжчій його формі, яка практично не піддається лікуванню.
Радон є радіоактивним і розпадається на інші радіоактивні та токсичні елементи. Радон зустрічається в природі як продукт розпаду урану, радію, торію та інших радіоактивних елементів. Відомо 33 ізотопи радону.
Вплив на живі організми
Лише недавно вчені з’ясували, що найбільший внесок у радіоактивне опромінення людини вносить саме радон. Він відповідальний за 3 / 4 річної дози опромінення, одержуваної людьми від земних джерел радіації і приблизно за половину цієї дози від усіх природних джерел. Встановлено, що основна частина опромінення походить від дочірніх продуктів розпаду радону – ізотопів свинцю, вісмуту і полонію. Продукти розпаду радону потрапляють в легені людини разом з повітрям і затримуються в них. Розпадаючись, виділяють альфа-частинки, що вражають клітини епітелію. Розпад ядер радону в легеневій тканині викликає мікроопіки, а підвищена концентрація газу в повітрі може привести до раку. Також альфа-частинки викликають пошкодження в хромосомах клітин кісткового мозку людини, що збільшує ймовірність розвитку лейкозів. На жаль, найбільш уразливі для радону найважливіші клітки – статеві, кровотворні та імунні. Частинки іонізуючої радіації ушкоджують спадковий код і, причаївшись, ніяк себе не виявляють, до тих пір, поки «хворий» клітці не настане час ділитися або створювати новий організм – дитини. Тоді мова може йти про мутацію клітин, що призводить до збоїв в життєдіяльності людини.
3. Радон в будинку
У будинок радон може потрапити різними шляхами: З надр Землі; зі стін та фундаменту будівель, т.к. будівельні матеріали (цемент, щебінь, цемент, шлакоблоки) різною мірою, залежно від якості, містять дозу радіоактивних елементів; разом з водопровідною водою і природним газом. Через те, що цей газ важчий за повітря, він осідає і концентрується в нижніх поверхах та підвалах. Найбільш значущий шлях накопичення радону в приміщеннях пов’язаний з виділенням радону з грунту, на якій стоїть будинок. Велику небезпеку становить надходження радону з водяними парами при користуванні душем, ванною, парної. Він міститься і в природному газі, і тому на кухні необхідно встановлювати витяжку, щоб запобігти накопичення та розповсюдження радону.
Зараз багато людей набувають особисті дозиметри, щоб виміряти загальний фон радіації в квартирі. Але для вимірювання рівня радону він марний, тут необхідно викликати фахівців ДУ "Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" з радіометром радону. Якщо ви хочете самостійно убезпечити своє житло від шкідливого газу, вам слід закласти щілини в стінах і підлогах, поклеїти шпалери, загерметизувати підвальні приміщення і просто частіше провітрювати кімнати в вашому домі, зауважу, що концентрація радону в непровітрюваному приміщенні в 8 разів більше.

 


 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми
New web-site test