Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги

За ініціативи Світового Альянсу паліативної допомоги, щороку в другу суботу жовтня світова спільнота відзначає Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Цей тематичний день покликаний підвищити поінформованість суспільства про проблеми паліативної допомоги; покращити розуміння медичних, соціальних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання; сприяти становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної й паліативної допомоги у всьому світі.

Відповідно до стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я, необхідним мінімумом є 100 ліжок для паліативних хворих на 1 млн. населення. Тобто для України, за інформацією Міністерства охорони здоров’я, ця потреба становить 4 200 ліжок. Відтак, існує необхідність розвитку служби паліативної та хоспісної допомоги  у нашій державі, який стартував із поступового регулювання нормативно-правових документів. Зокрема, паліативна допомога як окремий вид медичної допомоги закріплена законодавчо в Україні з 2011 року: Закон України від 07.06.2011 р. № 3611-VI «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги».

Також працює Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 21.01.2013 р. № 41 «Про організацію паліативної допомоги в Україні». Цим наказом було затверджено «Порядок надання паліативної допомоги» та «Перелік медичних показань для надання паліативної допомоги».

За останні роки в Україні зроблено певні кроки до побудови системи паліативної допомоги. Затверджено Постанову Кабінету Міністрів України від 13 травня 2013 року № 333, внесено зміни до наказів МОЗ, відповідно до Постанови КМУ, розроблено методичні рекомендації, які мали б допомогти лікарям оцінювати больовий синдром у важкохворого пацієнта та належно забезпечувати адекватне знеболення.

Дані нормативні документи дозволили:

- скасувати комісії з призначення наркотичних і психотропних лікарських препаратів, – їх може та повинен призначати лікар одноосібно;

- скасувати необхідність подачі прикладів підписів лікарів до аптек, які «мають право» призначати знеболювальні засоби сильної дії, оскільки кожен лікар має право призначати ці знеболювальні та виписувати рецепт форми №3 (ф-3);

- скасувати територіальну приналежність, де саме пацієнт може придбати знеболювальні засоби сильної дії за власний кошт, – таким чином закріпили право пацієнта придбати такі препарати в аптеках по всій країні;

- збільшити термін дії рецепту форми №3 (ф-3) до 10 днів;

- виконувати призначення лікаря самостійно без медичного працівника отримав пацієнт або ж його доглядальник (родич, сусід);

- виписувати лікарські засоби на одному рецептурному бланку для хронічно хворого пацієнта із запасом на період від 10 до 15 днів, зокрема й ін’єкційні форми знеболювальних засобів.

- скасувати знищення порожніх ампул з-під ін’єкційної форми морфіну.

 Робота над розвитком паліативної та хоспісної допомоги в Україні продовжується, адже ще чимало проблемних питань залишаються невирішеними.

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми