Готуємося до Водохреща: кому не варто пірнати в ополонку


19 січня українці традиційно відзначатимуть Водохреща. І хоча аномально тепла зима залишила жителів країни без ополонок, це не завадить українцям виконати головний ритуал свята - купання у крижаній, в цьогоріч - просто холодній воді. Що потрібно зробити для правильного водохресного купання, а від чого варто утриматися розкаже Денис Андрійчук, к.мед.н., доцент кафедри педіатрії та медичної генетики БДМУ, лікар-педіарт, дитячий лікар-анастезіолог.

Як правило, після занурення в дуже холодну воду людина піддається стресу, в результаті якого відбувається потужний викид адреналіну та норадреналіну. Саме адреналін несе відповідальність за адаптацію організму людини до екстремальних ситуацій. Він прискорює серцебиття, значно знижує больову чутливість, сприяє підвищенню артеріального тиску і активує імунітет. Іншими словами, якщо людина потрапляє в стресову ситуацію, то вона починає боротися за виживання, використовуючи для цього всі свої внутрішні ресурси. Опинившись в крижаній воді, організм відразу збільшує вироблення тепла, таким чином, він відповідає на холодовий шок. Саме завдяки моржуванню, в організмі людини пробуджується процес природної терморегуляції.

Також, моржування сприяє покращенню функції серцево-судинної системи. Коли людина занурюється в холодну воду, його судини шкіри починають різко звужуватися, а при виході з води, навпаки – розширюватися. У той час, коли судини шкіри звужуються, кров спрямовується до внутрішніх органів. У такому випадку, кров'ю наповнюються навіть найдрібніші капіляри. Існує думка, що така гімнастика судин чинить омолоджуючий ефект. Тому, при виникненні стресових ситуацій тренуються абсолютно всі системи організму. Починаючи з дихальної та серцево-судинної, і закінчуючи імунною та ендокринною.

Крім цього, після купання в крижаній воді людина переживає підйом душевних сил і ейфорію. Це можна пояснити тим, що в кров відбувається викид ендорфінів (гормонів радості). Ці гормони здатні пом'якшувати вплив стресу і зменшувати чутливість до болю.

Аби моржування пішло на користь організму, необхідно дотримуватися деяких правил:

Систематичність. Успіх забезпечений лише в тому випадку, якщо загартовування проводиться регулярно протягом декількох місяців і років (до занурення в ополонку на Водохреще варто починати загартовуватися із серпня).

Поступовість. Необхідно дотримуватися і поступово збільшувати тривалість процедури. У першому році час купання в холодній воді не повинен бути більше 25 секунд. У наступні роки можна збільшити тривалість процедури до однієї хвилини. І тільки після трьох або більше років – до двох хвилин.

Розминка. Перед тим як почати процедуру, потрібно обов'язково зробити розминку або розігрітися у парній. Занурення повинно бути інтенсивним. Опинившись у воді - здійснювати активні рухи. Не варто занурюватися в крижану воду з головою, тому що голова дуже чутлива до охолодження. Після купання, одразу потрібно витертись сухим рушником, одягтися і знову розігрітися за допомогою фізичних вправ або в парній.

Чи можна загартовувати дітей моржуванням?

1. Занурення в крижану воду – це дуже сильний стрес для дитячого організму. Різкий перепад температури здатний знизити роботу імунної системи (в новій ситуації вона «розгубиться» і не відразу відреагує належним чином). Це може ослабити організм, і дитина буде хворіти ще частіше, ніж до загартовування. Педіатри рекомендують починати моржувати після того, як дитині виповниться 15 або 16 років, не раніше.

2. Сильний стрес, в свою чергу, провокує виділення наднирниковими залозами великої кількості адреналіну. Дитячий «недосвідчений» організм навряд чи зможе впоратися з цим, тому цілком можливо, що буде тимчасовий збій в роботі різних систем органів малюка.

3. Низька температура згубно впливає на дитячий організм, через неї в крові не можуть з'єднатися молекули глюкози і молекули кисню, а значить, тканини не отримають потрібну кількість поживних речовин. Першими від кисневого голодування постраждають нервові клітини головного мозку дитини.

4. Діти-моржі хворіють отитом (запалення середнього вуха) частіше за інших дітей. Це пов’язано з тим, що у маленьких дітей як носові, так і вушні ходи набагато вужчі, коротші і більш чутливі, ніж у дорослих. Коли в них потрапляє вода, вона подразнює поверхню слизової оболонки і, в більшості випадків, призводить до запального процесу.

5. Купання дитини в крижаній воді може порушити тісний психологічний зв'язок між мамою і її дитиною. Дитина може сильно злякатися, перестати довіряти мамі.

Перш ніж виберете ту чи іншу систему загартовування, проконсультуйтеся з сіменим лікарем. Він з'ясує, чи можна її застосовувати для зміцнення здоров'я саме Вашої дитини. У всіх дітей стан здоров'я різний, а універсальної методики загартовування, на жаль, не існує. Правила щодо занурення в ополонку:

- занурюватися потрібно в спеціально обладнаних місцях під наглядом рятувальників і медичних працівників;
- перед спуском в ополонку необхідно розігріти тіло, зробити розминку;
- до ополонки необхідно підходити в зручному взутті з нековзкою підошвою;
- рекомендується перебувати у воді не більше 30-60 секунд, щоб уникнути загального переохолодження організму;
- перед зануренням потрібно обов'язково поїсти (за годину до занурення). Це дозволить наситити організм енергією;
- при виході з води, слід використовувати сухий рушник;
- після купання обов’язково випити гарячий чай;
- повністю виключити прийом алкоголю і наркотичних речовин.

Від купання в ополонці варто утриматися:

- вагітним жінкам;
- хворим на цукровий діабет;
- хворим або реконвалесцентам вірусних та простудних захворювань;
- людям із захворюваннями ЛОР-органів і спровокованою дихальною системою;
- людям, у яких є проблеми з серцево-судинною системою, гіпертонічною хворобою;
- людям із захворюваннями сечостатевої системи, щитовидної залози, шлунково-кишкового тракту.
- людям з інфекційними захворюваннями;
- людям, які мають холодову алергію;
- людям у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;
- всім особам, у яких спостерігалося підвищення температури тіла вище 37,0 С.

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми