29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

Всесвітня організація інсульту - World Stroke Organization (WSO) щорічно 29 жовтня організує проведення Всесвітнього дня боротьби з інсультом. 
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на тлі різкого підвищення артеріального тиску.
Про основні фактори, ознаки та реабілітацію після інсульту розповість медичний директор міської лікарні №3, у складі якої функціонує Міський інсультний центр, Володимир Кіршенблат.

- Які існують різновиди інсульту?

-  Переважно розвиток інсульту пов’язаний із атеросклерозом судин (утворення бляшок на їх стінках) та утворення згустків крові (тромбів). Якщо згусток крові викликає закупорку судини, що забезпечує кровопостачання ділянки мозку, то виникає порушення мозкового кровообігу, при якому нервові клітини страждають від нестачі кисню і гинуть. Такий інсульт називається ішемічним. Інший тип інсульту – геморагічний

– це крововилив у мозок або його оболонки, який настає у разі розриву судин в мозку. Перебіг інсульту залежить від віку хворого, розміру та місця ураження ділянки мозку, швидкості надання правильного лікування пацієнту з гострим інсультом, супутньої патології.

У міській лікарні №3 за 9 місяців було проліковано 1552 хворих на цереброваскулярні захворювання, з них 427 – з ішемічним інсультом, 75 – з геморагічним інсультом, та 273 особи з так званими транзиторними ішемічними атаками (це короткий, зазвичай до години, епізод порушення мозкового кровообігу, який викликав раптові неврологічні розлади).  Для лікування цієї групи хворих у квітні 2017 року на базі лікарні почав роботу міський інсультний центр, який займається лікуванням пацієнтів із цереброваскулярними хворобами. Наразі стаціонар Центру налічує 40 ліжок.

- За скільки часу людині з підозрою на інсульт має бути надана медична допомога?

- Людина, яка отримає кваліфіковану медичну допомогу протягом перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя.

Головне запам’ятати перші ознаки інсульту. Це можна легко зробити завдяки абревіатурі "МОЗОК":

М – раптове порушення МОВЛЕННЯ
О – раптова асиметрія ОБЛИЧЧЯ
З – раптове ЗАПАМОРОЧЕННЯ
О – ОЧІ, раптове погіршення зору
К – раптова слабкість чи оніміння КІНЦІВОК.

Найперше,варто запідозрити інсульт, навіть якщо присутня лише одна з перелічених ознак  і варто негайно телефонувати на 103.

- Інсульт може виникнути у будь-якому віці?

- Наразі інсульт суттєво помолодшав (трапляється навіть у 18 років). Відбувається так званий патоморфоз захворювань, тобто, коли змінюється їх клініка. На це впливають більше соціальні фактори, ніж медичні.

- Чи може людина повноцінно жити після інсульту?

- Здебільшого наслідком гострого порушення мозкового кровообігу є не смерть, а обмеження життєдіяльності, тому інсульти є головною причиною інвалідності. В середньому 60% хворих, що перенесли інсульт, мають стійкі неврологічні порушення, які перешкоджають їхній повсякденній життєдіяльності. Так, інсульти часто призводять до порушень руху та здатності до пересування, високого ризику падінь та переломів, зорових та мовних розладів, дисфункції тазових органів, порушень ковтання та аліментарної недостатності, емоційних (депресія) та когнітивних (до ступеня деменції) розладів. Тому прогноз після перенесеного інсульту залежить від розмірів ураження мозку, його локалізації, наявності у пацієнта супутніх захворювань та проведення ранньої й ефективної реабілітації.

- Що саме включає в себе реабілітація?

- З першого дня це проведення лікувальної фізкультури,  Наразі в нашому відділенні створена мультидисциплінарна бригада, хворого з інсультом лікують лікарі, які об’єднані в цю бригаду, а саме: невропатолог, реабілітолог, логопед, психолог та різноманітні консультанти. Ця бригада з першого дня, відколи хворий потрапив до лікарні,  складає план, за яким його будуть лікувати та застосовувати заходи реабілітації. У нас є різноманітна апаратура для подальшої реабілітації хворих, а саме: вертикалізатор,  різноманітні бізіборди для розвитку дрібної моторики та інше.

- Які основні причини та фактори можуть сприяти виникненню інсульту?

- З основних провокуючих факторів це церебральний атеросклероз, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, захворювання серця (наприклад, миготлива аритмія). До вторинних факторів можна віднести ожиріння, паління, надмірне вживання нездорової їжі, зловживання алкоголем, несприятливі психосоціальні чинники та інше.

- Яка основна профілактика інсульту?

- Найперше, це варто контролювати тиск (високий тиск – основна причина виникнення захворювання), стежити за вагою тіла і рівнем холестерину, слідкувати за рівнем цукру в крові і займайтись профілактикою діабету, варто споживати більше рослинних жирів, уникати стресових ситуацій та стежити за своїм сном.

Будьте здорові!

Довідка

На сьогодні у світі 10% від усіх захворювань припадає на інсульт. На нього ж, за оцінкою науковців, незалежно від наявності факторів ризику, у Європі захворює кожен шостий, а в Україні такий ризик іще вищий.
Щороку в Україні реєструють близько 45 тисяч випадків інфаркту міокарда і понад 120 тисяч інсультів, тобто, їх трапляється майже у три рази більше!

Всього ж, за статистикою, щороку у світі реєструють до 15 мільйонів випадків інсульту, який займає третє місце за рівнем смертності і перше – за рівнем інвалідності. Фактично кожен другий інвалід у віці понад 60 років отримав інвалідність внаслідок гострого порушення мозкового кровообігу, а серед молодшого контингенту інвалідом з цієї причини є кожен п’ятий.

 

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми