Профілактика  водно-нітратної метгемоглобінемії
        

Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів у питній воді. До груп підвищеного ризику відносяться: немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодовуванні; населення, що споживає воду або продукти з перевищеним вмістом нітратів.

На виконання окремого доручення заступника міністра з  питань Європейської інтеграції Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2017 року №16 щодо здійснення діяльності, спрямованої на запобігання захворюваності населення та моніторингу за факторами середовища життєдіяльності людини, зокрема «щодо заходів стосовно попередження виникнення  водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» обласними лабораторними центрами Міністерства охорони здоров’я України щоквартально проводяться  дослідження води на вміст нітратів.

В цілому по Україні, у першому півріччі, за санітарно-хімічними показниками досліджено  7038 проб води громадських колодязів та 18907 проб води індивідуальних колодязів. Перевищення за вмістом нітратів встановлено у 2025 пробах ( 28,8%) води з громадських колодязів та  у 5681 пробі (30,0%) води з індивідуальних колодязів.

В Чернівецькій області, у першому півріччі, за санітарно-хімічними показниками досліджено 1320 проб води громадських колодязів та 1456 проб води з індивідуальних колодязів. Перевищення за вмістом нітратів було встановлено в 9 пробах (0,6%) води з індивідуальних криниць Глибоцького та Заставнівського  районів. У 2016 році перевищення також реєструвались у Герцаївському та Новоселицькому районах.

У Герцаївському районі Чернівецької області в поточному році зареєстровано один випадок отруєння нітратами дитини  через колодязну  воду.

Захворювання на метгемоглобінемію у дітей можливо попередити, якщо дотримуватись певних правил:

  1. не використовувати для приготування молочних сумішей та пиття дітей, особливо першого року життя, криничну воду невідомої якості;
  2. використовувати бутильовану воду, або воду з централізованих систем водопостачання, якість якої постійно контролюється і відповідає вимогам санітарних норм;
  3. для покращення  якості води в приватних криницях, в тому числі доведення концентрації нітратів до нормативної, вивчити питання придбання індивідуальних пристроїв (фільтрів) для очищення води.

Дослідження води з криниць, які використовуються сім’ями, де проживають діти віком до 3-х років, щодо визначення вмісту нітратів тривають.

 

 

 

НАВІГАЦІЯ