Обережно – кліщі!

Сприятливі кліматичні умови вже сприяють активізації комах, в тому числі кліщів, які є переносниками різних інфекційних хвороб, таких як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

На території Чернівецької області щорічно реєструються випадки хвороби Лайма.  В 2016 році їх кількість зросла майже вдвічі (30 випадків захворювання проти 16 за 2015 рік). Щорічно збільшується і кількість уражених територій (2016 р. – 14, 2015 р. – 9). Територіально у 2016 році хвороба виявлялась у м.Чернівці, Вижницькому, Глибоцькому, Кіцманському, Новоселицькому та Сторожинецькому районах.

За результатами лабораторних досліджень кліщів, знятих з людей,  кожен 8 зразок в 2016 році був позитивним на іксодовий кліщовий бореліоз.

Вже і в поточному році виявлено позитивні знахідки борелій в одному зразку досліджених кліщів.

Хвороба Лайма (Lyme Borreliosis) викликається бактерією Borrelia і передається при укусах інфікованих кліщів.

Найбільшому ризику піддаються особи, які проживають в сільській місцевості або люди, які виїжджають за місто для туризму і прогулянок. У разі укусу кліща його слід видалити якомога швидше.

Симптоми хвороби Лайма включають високу температуру, озноб, біль голови, втому, м'язовий і суглобовий біль. У місці укусу кліща часто з'являється висип, який поступово утворює пляму з блідим центром, перш ніж перейти на інші частини тіла. За відсутності лікування інфекція може перейти на суглоби, серце і центральну нервову систему. Впродовж 2-х років може розвинутися артрит.

Більшість випадків захворювання на хворобу Лайма успішно лікуються курсом антибіотиків.

Аби уникнути укусів кліщів радимо дотримуватися таких правил:

1. Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла - аби легше було помітити кліщів.
2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
3. Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
4. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
5. Оглядайте домашніх тварин після прогулянок для запобігання занесення кліщів в будинок собаками, кішками та будь-якими іншими тваринами.

6. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це - аерозолі, які відлякують кліщів.

Якщо виявлено кліща на шкірі, слід:

1. Негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
2. Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
3. Після видалення, ретельно вимити руки з милом.
4. Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Що робити з кліщем після видалення?

Важливо знати, що знищувати знятих кліщів, роздавлюючи їх пальцями, ні в якому разі не можна, так як при випадковому роздавлюванні кліща може статися зараження.

Саму комаху можна дослідити на її зараженість кліщовими інфекціями. Якщо ви не зможете здати кліща на аналіз, спаліть його або залийте окропом.

Кліща, витягнутого зі шкіри, можна доставити для дослідження до лабораторії особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (м.Чернівці, вул. Гакмана, 7) з дотриманням таких правил:

- для дослідження придатні тільки живі кліщі;

- видаленого кліща слід помістити в чистий посуд (пробірка, баночка інше) на попередньо змочений водою гігроскопічний папір (фільтрувальний, паперова серветка і ін.);

- зберігання і доставка кліщів, з дотриманням вищевказаних умов, можливі тільки протягом 2-х діб.

 

 

 

НАВІГАЦІЯ