Що варто знати про ризик розвитку ожиріння

Проблема ожиріння стає дедалі більш глобальною у заочні кількості країн Європи та світу. За останнє десятиліття кількість людей, які страждають від ожиріння на планеті стрімко зросла, щонайменше вдвічі. Дослідження та розрахунки фахівців Всесвітньої організації охорони показують, що захворюваність на ожиріння невпинно зростатиме, число людей, які страждають від зайвої ваги до 2025 р. досягне. 300 млн. осіб.

У зв’язку із глобальністю проблеми, Всесвітня федерація ожиріння - World Obesity Federation спільно із Всесвітньою організацією охорони здоров'я, започаткували відзначення Всесвітнього дня боротьби з ожирінням, який відбувається щорічно 11 жовтня з 2015 року.

Як відзначає експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Ендокринологія», лікар-ендокринолог міської лікарні №1 Чернівців Світлана Шевчук експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Ендокринологія», лікар-ендокринолог міської лікарні №1 Чернівців Світлана Шевчук, в Україні з числа працездатного населення ожиріння виявляють майже в 30% випадків, а надмірну вагу має кожний четвертий мешканець країни.

При цьому, більшість населення вважає, що зайва вага – проблема тільки естетична. Однак експерт підкреслює, що насправді кожен зайвий кілограм негативно впливає на стан внутрішніх органів та опорно-руховий апарат. Це призводить до розвитку артритів і артрозу. Додаткова маса тіла також посилює навантаження на серце, провокуючи судинні патології, в тому числі, гіпертонію, ішемічну хворобу серця. У результаті ожиріння може розвинутися панкреатит і холецистит, цукровий діабет II типу, безпліддя, еректильна дисфункція, жирова дегенерація печінки і навіть також рак молочної і передміхурової залоз, печінки, кишківника.

Як визначити наявність зайвої ваги

Визначення індексу маси тіла вважається оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту), які дозволяють оцінити ризики негативного впливу на стан здоров’я. Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Показник ІМТ, кг/м2

Ознаки ризику

Менше 18.5

свідчить про недостатню вагу

18,5-24,9

еквівалент нормальної маси тіла

25,0-29,9

вказує на наявність зайвої ваги

Понад 30

є ознакою ожиріння

 Для дітей та підлітків, які продовжують рости, використовуються спеціальні таблиці, в яких нормальні межі ІМТ зазначено для кожного віку.

У середньому надлишкова маса тіла знижує очікувану тривалість життя при 10 % перевищенні норми на 13 %, при 20 % перевищенні – на 25 %, при 30 % перевищенні – на 42 %.

Запобігти ожирінню допоможе:

- споживання продуктів із низьким глікемічним індексом – хліб з борошна грубого помелу, вівсяні пластівці, овочі та фрукти, за виключенням бананів, картоплі;

- споживання адекватної кількість калорій зі здорових продуктів;

- зменшення споживання солі, цукру, тваринних жирів, а також технічно перероблених продуктів, трансжирів;

- дотримування режиму харчування (робити 3 основні прийоми їжі і 1-2 перекуси) та пити достатньо рідини, в основному за рахунок простої природної води (зменшити споживання солодких напоїв й відмовитись від алкоголю). Ніколи не пропускайте сніданок. Між основними прийомами їжі рекомендовано з’їдати яблуко, невелику кількість сухофруктів, випивати склянку натурального йогурту (кефіру).

- ще одним важливим завданням у профілактиці надлишкової маси тіла та ожиріння є зміна способу життя на більш рухливий. Щоб не допустити виникнення проблеми, займіться будь-яким видом спорту. І не варто забувати про щоденні прогулянки на свіжому повітрі, адже надходження додаткового кисню у кров сприяє активізації обміну речовин.

 Зерніть увагу! Темп зменшення ваги повинен становити не більше 0,5-1,0 кг за тиждень, 10-15% від загальної маси тіла – протягом 3 місяців із подальшим підтримуванням досягнутого результату впродовж 6-9 місяців.

Доведено, що зменшення ваги на 5-15% від початкової величини супроводжується значним покращанням перебігу супутніх захворювань. Досягнення такої втрати маси тіла є фізично реальним, проте дуже інтенсивне зменшення маси тіла може бути небезпечним, оскільки існує ризик виникнення рецидивів і розвитку ускладнень.

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми