Все що треба знати про педикульоз!

Педикульоз – це зараження волосяних частин тіла людини або одягу яйцями (гнидами), личинками чи дорослими особинами вошей. Ці комахи паразитують на тілі людини (є ектопаразитами), людина є «господарем» для них. На певній стадії розвитку воші живляться кров’ю людини, що може спричинити сильний свербіж у місці укусу, а також зараження небезпечними інфекційними захворюваннями.
Наприклад, платтяна воша переносить висипний і поворотний тиф.
Наявність педикульозу є загальною соціальною проблемою щодо здоров’я серед усіх вікових груп, особливо серед дітей шкільного віку.
Ця хвороба також актуальна і в Чернівецькій області, де з початку 2023 року було виявлено 23 випадки педикульозу, в тому числі 20 випадків серед дітей. Воші паразитують на людині, харчуються кров'ю людини, відкладають яйця-гниди, які приклеюють до волосся. Самка відкладає щодня 3-7 яєць, за все життя - від 200 до 300 яєць. Тривалість життя дорослих особин - 27-30 днів.
Розрізняють такі різновиди педикульозу:
-ураження головною вошею - паразитування вошей на волосистій частині голови переважно на скронях, потилиці, тімені, а також у вусах, бороді (паразит- головна воша);
-ураження лобковою вошею- паразитування цих комах у жінок: в ділянці лобка, у чоловіків: в паховій зоні, на волосяній частині живота, грудей, на вусах, а у дітей: на віях, і бровах (паразит - лобкова воша);
-ураження платтяною вошею - паразитування вошей в складках одягу, білизни (паразит - платтяна воша).
Педикульоз має такі прояви:
-сильне свербіння в місцях укусів вошей;
-дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі;
-наявність паразитів і гнид на шкірі, одязі, у волоссі.
Від моменту ураження до перших ознак хвороби може пройти декілька тижнів.
Платтяні і головні воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті або через одяг, головний убір, предмети побуту (наприклад постільна білизна), гребінці, тощо. Лобкова воша, як правило, передається з лобкового волосся під час статевого акту, але можлива також передача через речі (постільна білизна, спідня білизна тощо).
Заразитися можливо в будь-якому місці де наявний тісний контакт  людей один з одним- в громадському транспорті, у туалетах, лазнях, саунах, басейнах.
         Позбавлення від педикульозу:
Існує багато способів позбавлення педикульозу (знищення вошей і гнид).   Лікування педикульозу місцеве. Воно передбачає використання спеціальних медикаментозних засобів, що випускаються у вигляді шампунів, спреїв, лосьйонів. .                                                                                                                                                                                 Головна мета лікування – вивести дорослих особин і позбутися від яєць паразитів.
Способи боротьби можуть відрізнятися залежно від виду захворювання. Для цього зверніться до лікаря та використовуйте засоби, які він порадить.
          Профілактика:
Для протидії поширенню педикульозу слід дотримуватися правил особистої гігієни: регулярно митися, змінювати білизну в міру забруднення з відповідним пранням за високої температури, щоденно  розчісувати  волосся,   систематично   очищати верхній одяг та головні убори, не користуватись спільною білизною, не спати на одній подушці, не використовувати один рушник, не носити чужий одяг, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.
До заходів, які запобігають появі вошей, відноситься належне дотримання санітарних норм та правил у гуртожитках, готелях, перукарнях, школах, дитячих садочках. Також при виявлені зараженого хворого в оточенні слід уникати тісних контактів з даною людиною до моменту її одужання для попередження передачі.
Будьте здорові!

 

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми
New web-site test