Державна установа «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» інформує: ПРОФІЛАКТИКА КЛІЩОВОГО ІКСОДОВОГО БОРЕЛІОЗУ (ХВОРОБИ ЛАЙМА)

___Як відбувається напад кліща?
___Кліщі підстерігають здобич сидячи на кінчиках травинок, листя нижніх гілок кущів. Лісові кліщі малорухливі і за все життя навряд проповзають десяток метрів. Вони підіймаються на травинку або стебло куща на висоту до півметра і терпляче чекають, коли поруч пройде жертва.
___Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

___Кліщі непомітно і дуже міцно чіпляються кігтиками лапок за тканину або шерсть. Перекочувавши на свою жертву, кліщ шукає місця з ніжною шкірою. У людини він зазвичай впивається в пахвові западини, в пахову область, шию. У собак - за вухами, на животі.  Прокушуючи шкіру, кліщ упивається глибше і починає смоктати кров. При цьому він дуже міцно закріплює свій хоботок слиною. Кліщ встромляє в шкіру свої щелепи і одночасно виділяється слина, яка є анестетиком - знеболюючою речовиною. Саме тому укус кліща безболісний. 
___Як захистити себе від нападу кліщів ?
___При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
- проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
- вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
___При виявленні на тілі кліща
___Краще його видалити в лікувально-профілактичному закладі, адже інфікування може відбутися навіть через неправильне видалення, коли його ненароком причавити. Вірогідність захворіти, якщо кліщ провів на тілі менше 24 годин, мінімальна.
___Досліджувалися різні методики видалення кліща, що присмоктався, але самим ефективним і безпечним є – з використанням пінцета.
___При самостійному видаленні кліща необхідно дотримуватися наступних вимог: перед витяганням кліща шкіру слід обробити будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом (з тупими або заокругленими кінцями) якомога ближче до шкіри і витягти його помірним рівномірним зусиллям, спрямованим суворо вертикально, не застосовуючи жодних викручувальних рухів. Після вилучення шкіру повторно обробити антисептиком. Важливо постаратися під час вилучення не розчавити кліща. Якщо під рукою немає пінцета, то можна витягти кліща захищеними пальцями (захистити можна бинтом, гумовими рукавичками). Кліща слід одноразово обернути бинтом, вхопити якомога ближче до шкіри і акуратно потягнути вгору перпендикулярно шкірі. Після видалення кліща обов'язково помити руки з милом або обробити антисептиком.
___Що робити з видаленим кліщем ?
___Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Кліща віднести в лабораторію особливо небезпечних інфекції Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» (м.Чернівці, вул.Митрополита Гакмана, 7), де проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу.
___Після укусу кліща можливі варіанти розвитку:

 • Людина залишається здоровою
 • Людина інфікована (заражена)

___Хвороба Лайма (кліщовий лайм-бореліоз) – це природно-вогнищеве, інфекційне, полісистемне захворювання, яке розвивається після укусу кліща, зараженого бореліями (Borrelia burgdorferi, B.garinii, B.afzelii).
___Зараження також може відбутися при попаданні випорожнень кліща на шкіру з наступним їх втиранням при розчісуванні.

___Симптоми іксодового кліщового бореліозу (хвороба Лайма):

___Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.
1) укус кліща;
2) почервоніння в місці укусу кліща (мігруюча кільцеподібна еритема червоно-рожевого кольору 5 - 6 cм. в діаметрі. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см), у 30 - 40% хворих еритема не спостерігається;
3) незначний свербіж в місці укусу кліща;
4) часто разом з еритемою у людини з’являється лихоманка, біль голови, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість.
___Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система,  печінка, очі.

___В Чернівецькій області «ендемічними» територіями вважаються (офіційно зареєстровані випадки хвороби Лайма) лісові та чагарникові масиви. При цьому  перелік ензоотичних територій на іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) виявлених на території Чернівецької області за 1989- 2014 роки:

 • Вижницький район – с.Лукавці;
 • Герцаївський район - с.Куликівка;
 • Глибоцький район - с.Корчівці, с.Тарашани, с.Молодія, с.Коровія, с.Валя Кузьміна, с.Купка, с.Сучевени, с.Йордонешти, с.Карапчів, с.Кам’янка, с.Петричанка, с.Купка;
 • Заставнівський район - с.Репужинці, с.Горошівці, с. Кострижівка;
 • Кіцманський район - м.Кіцмань, с.Брусниця, с.Стрілецький Кут;
 • Новоселицький район - с.Чорнівка, с.Подвірне;
 • Сокирянський район - с.Ломаченці;
 • Сторожинецький район - с.Петрівці, с.Луківці, с.Бобівці, с.Глибочок, с.Кам’яна, смт.Красноїльськ, с.Давидени, с.Буденець, с.Комарівці, с.Великий Кучурів, с.Михальче;
 • Хотинський район – м.Хотин, с.Грозинці;
 • м.Чернівці - район Цецино, район Роша, район по вул.Комарова, район по вул. Фастівська, район по вул.Заставнянській, район Садгори;

___Кліщовий вірусний енцефаліт – це природне-вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних випадків.
___Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.
___Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.
___Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко підвищується температура тіла, до 38-390С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево – судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.
___Чернівецька область відноситься до благополучних територій з кліщового енцефаліту, можлива реєстрація завізних випадків, що пов’язано з перебуванням в природних вогнищах.

Дотримуйтесь простих, доступних методів захисту від кліщів і вони Вас не потривожать!

 

 

НАВІГАЦІЯ