Чернівецьке міське управління Головного управління Держсанепідслужби у Чернівецькій області інформує: ХІМІЧНІ ЧИННИКИ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ПРОФІЛАКТИКА ПРОФЕСІЙНИХ ОТРУЄНЬ


___В усіх країнах світу застосовують хімічні речовини у вигляді сировини, допоміжних, проміжних, побічних товарних продуктів і відходів виробництва. Відомо понад 5 млн. хімічних речовин. Щороку синтезується до тисячі нових хімічних сполук і сумішей, що зумовлює дедалі більше забруднення хімічними речовинами довкілля, зокрема і повітряного середовища робочих зон, та негативно впливає на організм людини.
___Серед великої кількості хімічних речовин багато є токсичних сполук, а тому виокремлюють промислові отрути. Вони можуть потрапляти в повітря робочої зони у вигляді аерозолів, газів і за певних умов, зокрема в разі порушення гігієнічних правил на виробництві, можуть проникати в організм людини.
___Промислові отрути – це речовини, які, проникають в невеликих кількостях у процесі професійної діяльності в організм робітників, спричиняють перехідні або стійкі патологічні зміни.
___Усі хімічні речовини, що застосовуються в промисловості, класифікують за характером впливу на організм. Вони можуть спричинювати загальну токсичну дію, подразнювальну, сенсибілізувальну, канцерогену, мутагену, можуть впливати на репродуктивну функцію. Існує також поділ отрут за шляхом проникнення в організм – через дихальні шляхи, травну систему, шкіру, через слизові оболонки очей; за ступенем токсичності – надзвичайно токсичні, високотоксичні, помірно токсичні і малотоксичні; за ступенем впливу на організм – надзвичайно небезпечні, високонебезпечні, помірно небезпечні і малонебезпечні; за хімічними класами сполук -  органічні, неорганічні, елементоорганічні та ін.
___Потрапляння отрут у легені є найнебезпечнішим, оскільки через легені отрути надходять у кров.  Внаслідок вдихання газів, які в організмі швидко вступають у реакцію, насичення не настає, а небезпека гострого отруєння тим значніша, чим довше перебуває людина в забрудненій атмосфері. Певне значення має ступень розчинення отрут у воді.
___Рідше отрути проникають в організм через травний канал. Вони потрапляють у ротову порожнину із забруднених рук. Всмоктування отрут відбувається в ротовій порожнині, далі в шлунку і тонкій кишці.
___Через шкіру можуть проникати, головним чином, речовини, які добре розчиняються в жирах і ліпідах. Під час роботи в умовах високої температури повітря кровообіг у шкірі значно посилюється і збільшується небезпека отруєння.
___Ступінь вираження усіх змін в організмі залежить від концентрації токсичної речовини, часу її дії і періоду елімінації отрути з організму. Має значення також вік працівника. Деякі отрути токсичніші для молодих осіб, інші для старших, і  це пов’язано також із тим, що активність ферментних систем є різною у різних осіб. Тяжка фізична праця прискорює надходження отрут в організм.
___Істотну роль відіграє тривалість дії отрути. Що вона триваліша, то вищий її токсичний ефект. Ступінь дії отрути на організм багато в чому залежить від умов праці. Зокрема, висока температура в робочому приміщенні посилює випаровування багатьох отрут, а відтак і їхній токсичний ефект. Під час виконання тяжкої праці також створюється сприятливі умови для проникнення отрут у дихальні шляхи.            
___Нерідко отрути діють на організми працівника не ізольовано, а в комбінації з іншими, і це як правило, посилює токсичний ефект кожної з них. Вплив на організм відразу двох або кількох отрут, який призводить до комбінованої їхньої дії, може зумовити антагоністичний ефект, коли одна речовина ослаблює дію іншої.
___Тяжкість отруєнь залежить від індивідуальних особливостей організму і витривалості стосовно отрут. Промислові отрути можуть спричинювати алергійні реакції, зокрема, дерматит, бронхіальну астму, кропивницю, сироваткову хворобу тощо.
___Існує таке поняття, як звикання до отрут. Це зниження чутливості до них унаслідок систематичного потрапляння отрут в організм. В умовах виробництва такі явища слід вважати певною формою хронічного отруєння. Вплив промислових отрут на організм різноманітний, але при багатьох отруєннях спостерігається переважне ураження певних органів і систем.
___Перебіг отруєнь може бути різним. Деякі отрути діють відразу після надходження в організм, дія інших виявляється після латентного періоду, тривалістю якого залежить від діючої концентрації речовини.
___Отрути можуть зумовлювати гострі, підгострі та хронічні отруєння. Гострі професійні отруєння виникають дуже швидко внаслідок вдихання великих концентрацій парів або газів промислових отрут. Хронічні отруєння виникають унаслідок поступового нагромадження в організмі отрути або сумування змін в організмі, спричинених впливом отрути.
___Серед промислових отрут найчастіше бувають такі неорганічні сполуки: галоїди, сполуки сірки, азоту, фосфору, арсену, вуглецю, ціанисті сполуки, важкі та рідкі метали. До органічних сполук належать такі групи речовин: вуглеводні ароматичного ряду, їхні хлор подібні та нітроамінопохідні, вуглеводні жирного ряду, хлоровані вуглеводні жирного ряду, прості ефіри, альдегіди, кетони,складні ефіри, кислоти, гетероциклічні сполуки, терпени. Вуглеводні ароматичного та жирного рядів, застосовують у різних галузях промисловості як розчинники та пальне. Представниками вуглеводнів ароматичного ряду є бензол, толуол і ксилол.
___Найважливішими заходами профілактики отруєнь хімічними речовинами є такі:

  1. усунення отрути з виробництва шляхом зміни технологічного процесу;
  2. технічне вдосконалення виробництва, зокрема, механізація, раціоналізація технологічного процесу, безвідходні технології;
  3. влаштування припливно-витяжної вентиляції, застосування кондиціонерів;
  4. експертиза нових речовин та їхня стандартизація.

___Крім того, на підприємствах потрібно регламентувати рецептури і технологічні процеси, оскільки сировина і готові продукти можуть містити токсичні домішки. Одним із важливих заходів профілактики отруєнь хімічними речовинами є лабораторний контроль за забрудненням повітряного середовища виробничих приміщень.
___Також повинна дотримуватись особиста профілактика, яка передбачає застосування протигазів, респіраторів, спеціального одягу та інших засобів індивідуального захисту.
Основним критерієм для працівників  на промислових підприємствах є їх стан здоров’я. Наказом МОЗ України від 21.05.2007р №246 затверджено  порядок  проведення  медичних оглядів працівників певних категорій,  розроблений на  виконання  статті  17 Закону України "Про охорону праці", яким  визначена процедура  проведення  попереднього  (під  час  прийняття   на   роботу)   та періодичних   (протягом   трудової  діяльності)  медичних  оглядів працівників.
___Такий  порядок призначений для: працівників, зайнятих на важких роботах,  роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці  або таких,  де  є  потреба у професійному доборі,  та осіб віком до 21 року  підприємств,  установ  та  організацій  незалежно  від  форм власності,   виду   економічної  діяльності  та  їх  філій,  інших відокремлених   підрозділів;    фізичних  осіб -    суб'єктів підприємницької   діяльності,   які  відповідно  до  законодавств використовують найману  працю;  осіб,  які забезпечують   себе   роботою   самостійно.

      Обов'язкові попередній (під час прийняття на  роботу)  і періодичні
   (протягом   трудової   діяльності)   медичні   огляди проводяться для працівників,  
зайнятих на важких роботах,  роботах із  шкідливими  чи небезпечними  умовами  праці  
або таких,  де є потреба у професійному доборі,  та щорічно для осіб  віком  до  21 року. 
      Попередній  медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу з метою:
     - визначення  стану здоров'я працівника і реєстрації вихідних об'єктивних  
показників  здоров'я  та  можливості  виконання   без погіршення  стану здоров'я  
професійних  обов'язків  в умовах  дії  конкретних   шкідливих   та   небезпечних   
факторів   виробничого середовища і трудового процесу;
     - виявлення                                                                    
                                                                                                                         
 професійних захворювань (отруєнь), що виникли 
раніше  при  роботі  на  попередніх  виробництвах, та попередження
виробничо зумовлених і професійних захворювань (отруєнь).
       Періодичні медичні огляди проводяться з метою:
     - своєчасного  виявлення  ранніх  ознак  гострих  і хронічних професійних  
захворювань   (отруєнь),   загальних   та   виробничо  зумовлених захворювань у 
працівників;
     - забезпечення динамічного спостереження за  станом  здоров'я працівників  в 
 умовах  дії  шкідливих  та  небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;
     - вирішення  питання  щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах
 дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих 
факторів і трудового процесу.

          Отже, здоров’я - є могутнім показником громадського розвитку, демографічним і культурним потенціалом суспільства, тому важливість і значення його збереження не можна не дооцінювати.

 

 

НАВІГАЦІЯ