Про епідемічну ситуацію та результати досліджень середовища життєдіяльності людини на території Чернівецькій області
протягом 9 місяців  2017 року

За результатами проведення державного обліку інфекційних захворювань у Чернівецькій області встановлено, що за 9 місяців 2017 року в порівнянні з 9 місяцями 2016 року зареєстровано збільшення захворюваності ротавірусними ентеритами на 11%, гастроентероколітами невстановленої етіології – на 37%, а захворюваність на гастроентероколіти встановленої етіології зросла на 4%.

З інфекцій, що керуються засобами специфічної профілактики зареєстровано 36 випадків кашлюка, 10 випадків кору, 3 випадки епідемічного паротиту та 26 випадків краснухи.

Одночасно, із спорадичною реєструвалась і спалахова захворюваність. Всього станом на 01.10.2017 в області зареєстровано 10 спалахів інфекційних хвороб під час яких захворіло 294 особи, з них 174 дитини.

Так, у березні 2017 року зареєстровані спалахи гострих кишкових інфекцій ротавірусної етіології в дошкільних  навчальних закладах № 48 та № 49 м. Чернівці внаслідок яких постраждало 15 дітей. За результатами епідеміологічного розслідування причин і умов виникнення інфекційних захворювань, встановлено, що в цих закладах були передумови для виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань.

У всіх випадках забезпечено проведення епідеміологічних розслідувань, профілактичних протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

У квітні поточного року зареєстровано спалах краснухи серед дітей Кельменецького району (с.Нелипівці, с.Браїлово та с.Вовчинець), захворіло 26 дітей.

У червні 2017 року відбувся спалах кору серед дітей дитячого навчального закладу м.Вижниця – постраждало 3 дітей, серед яких 2 мешканці Івано-Франківської області.

Також у червні зареєстровано спалах ротавірусної інфекції в побуті серед жителів Сокирянського району.  Всього звернулося за медичною допомогою 147 хворих, серед них 60 дітей. Причинами і умовами виникнення інфекційних захворювань було вживання питної води, яка не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 та приєднання контактно-побутового шляху передачі інфекції.

У липні 2017 року зареєстровано два спалахи гострих кишкових інфекцій: спалах ротавірусної інфекції (з випадками дизентерії) в самоорганізованому таборі в с.Перебиківці Хотинського району де захворіло 59 осіб, з них 56 дітей та спалах сальмонельозної інфекції серед осіб, які вживали страви на весіллі в закладі ресторанного господарства в с.Сучевени Глибоцького району де захворіло 24 особи, з них 1 дитина.

За результатами епідеміологічного розслідування у самоорганізованому наметовому містечку с.Перебиківці Хотинського району причинами і умовами виникнення інфекційних захворювань встановлено вживання неякісної води, порушення технології приготування страв безпосередньо відпочиваючими.

За результатами епідеміологічного розслідування в закладі ресторанного господарства в с. Сучевени Глибоцького району обставинами, що сприяли виникненню спалаху були порушення на харчоблоці, а саме (перехрещування  потоків сирої та готової продукції, чистого та брудного посуду). Відсутнє маркування розділового  інвентарю. Заклад не забезпечений дезінфікуючими засобами та прибиральним інвентарем в достатній кількості, останній не промаркований. Дезінфекційний режим на харчоблоці не дотримується, персонал не володіє інформацією щодо методу приготування та використання дезінфекційних розчинів.

У вересні 2017 року зареєстровано 3 спалахи гострих кишкових інфекцій: спалах сальмонельозу серед осіб, які вживали страви в кафе-барі «Гурман» в м. Чернівці, постраждало 6 осіб, всі дорослі причинами та обставинами, що сприяли виникненню спалаху були наступні порушення -    кухня закладів не утримується в належному санітарно-гігієнічному стані. Порушене товарне сусідство харчових продуктів. Дезінфекційний режим на кухні не дотримується. Недотримання правил особистої гігієни працівниками закладів. Спалах дизентерії в навчально-виховному комплексі с. Шебутинці Сокирянського району, де постраждало 12 дітей; спалах гострої кишкової інфекції серед осіб, що були на святкуванні хрестин в магазині-кафе в                   с. Банилів-Підгірний Сторожинецького району, де постраждало 13 осіб, з них 2 дітей.
За 9 місяців 2017 року  забезпечено моніторинг лабораторних досліджень з об’єктів навколишнього середовища. Досліджено 529 проб води централізованого водопостачання за санітарно-хімічними та 483 проби за бактеріологчними показниками, 331 пробу за паразитологічними показниками, 26 проб за вірусологічними показниками; 1825 проб води громадських криниць за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками, 1730 проб   за     паразитологічними     показниками   та  5  проб
за вірусологічними   показниками.   Не    відповідали    вимогам       ДСанПіН
2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для  споживання  людиною» 27 проб води централізованого водопостачання та 66 проб води з громадських криниць за санітарно-хімічними показниками; 32 проби води централізованого водопостачання та 142 проби води з громадських криниць за бактеріологічними показниками.      При виявленні відхилень результати досліджень скеровувались власникам та запроваджувались заходи щодо виявлення та усунення причин забруднення питної води.

Крім того, досліджено 454 проби води водоймищ за фізико-хімічними, 394 проби за бактеріологічними показниками, 201 проба за паразитологічними показниками, 84 проби за вірусологічними показниками, 103 проби на пестициди,  відхилення  від нормативів встановлено у 3 пробах річкової води за фізико-хімічними, у 38 пробах за бактеріологічними показниками, у 2 пробах за паразитологічними та в 1 пробі за вірусологічними показниками.

Досліджено 330 проб грунту за фізико-хімічними, 239 проб за бактеріологічними, 128 проб за паразитологічними, 26 проб за вірусологічними показниками та 87 проб  на отрутохімікати. Відхилення від нормативів встановлено у 8 пробах грунту за бактеріологічними показниками та  в 1 пробі за паразитологчними показниками .

Відповідно до заяв суб’єктів господарювання, проведено дослідження 36 проб харчових продуктів на вміст генетично-модифікованих організмів. За результатами досліджень 4 проби містили генетично-модифіковані організми. Також досліджено 702 проби харчових продуктів за санітарно-хімічними та 458 проб за бактеріологічними показниками, з яких 10 проб не відповідали нормативам  за  бактеріологічними показниками.

Протягом  9 місяців 2017 року забезпечено радіологічний контроль за будівельними та лісоматеріалами - проведено 1030 досліджень, продуктами харчування та питною водою – 389 досліджень,  проведено 303 заміри  радону-222 та 37017 замірів рівнів потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання, відхилення від нормативів не виявлено.

При дослідженні фізичних факторів навколишнього середовища протягом поточного року проведено: 262 заміри шуму, 14 замірів вібрації та 1154 заміри рівнів електромагнітних випромінювань, перевищень граничних показників встановлено в 30 замірах шуму.

Проведений моніторинг лабораторних досліджень з об’єктів навколишнього середовища дає змогу виявити ризики впливу навколишнього середовища на стан здоров'я населення області та своєчасно запроваджувати комплекс санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню інфекційних та неінфекційних хвороб, харчових отруєнь.

 

 

НАВІГАЦІЯ