Про епідемічну ситуацію та результати досліджень середовища життєдіяльності людини на території Чернівецькій області
протягом 7 місяців  2017 року

Державна установа «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (надалі – Центр) інформує, що за результатами проведення державного обліку інфекційних захворювань у Чернівецькій області за 7 місяців 2017 року в порівнянні з 7 місяцями 2016 року зареєстровано збільшення захворюваності ротавірусними ентеритами на 9,45%, гастроентероколіти встановленої етіології залишаються на рівні минулого року, а захворюваність на гастроентероколіти невстановленої етіології зросла на 37,89%.

З інфекцій, що керуються засобами специфічної профілактики зареєстровано 17 випадків кашлюка, 8 випадків кору, 3 випадки епідемічного паротиту та 26 випадків краснухи.

У всіх випадках забезпечено проведення епідеміологічних розслідувань, профілактичних протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Одночасно, із спорадичною реєструвалась і спалахова захворюваність. Всього станом на 01.08.2017 в області зареєстровано 7 спалахів інфекційних хвороб під час яких захворіло 263 осіб, з них 160 дитина.

Так, в березні 2017 року зареєстровані спалахи гострих кишкових інфекцій ротавірусної етіології в дошкільних  навчальних закладах № 48 та № 49 м. Чернівці, внаслідок яких постраждало 15 дітей.

В квітні поточного року зареєстровано спалах краснухи серед дітей Кельменецького району (с.Нелипівці, с.Браїлово та с.Вовчинець), захворіло 26 дітей.

В червні 2017 року відбувся спалах кору серед дітей дитячого навчального закладу м.Вижниця – постраждало 3 дітей, серед яких 2 мешканці Івано-Франківської області.

За результатами епідеміологічного розслідування причин і умов виникнення інфекційних захворювань, встановлено, що в цих закладах були передумови для виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань.

В червні розпочався спалах ротавірусної інфекції в Сокирянському районі.  Всього звернулося за медичною допомогою 147 хворих, серед них 60 дітей.

В липні 2017 року зареєстровано два спалахи гострих кишкових інфекцій: спалах ротавірусної інфекції (з випадками дизентерії) в самоорганізованому таборі в с.Перебиківці Хотинського району, захворіло 59 осіб, з них 56 дітей та спалах сальмонельозної інфекції серед осіб, які вживали страви на весіллі в закладі ресторанного господарства в с.Сучевени Глибоцького району, захворіло 24 особи, з них 1 дитина.

За результатами епідеміологічного розслідування в самоорганізованому наметовому містечку с.Перебиківці Хотинського району причинами і умовами виникнення інфекційних захворювань, встановлено вживання неякісної води, порушення технології приготування страв безпосередньо відпочиваючими.

За результатами епідеміологічного розслідування в м.Сокиряни причинами і умовами виникнення інфекційних захворювань було вживання питної води, яка не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 та приєднання контактно-побутового шляху передачі інфекції.

За результатами епідеміологічного розслідування в закладі ресторанного господарства в с.Сучевени Глибоцького району обставинами, що сприяли виникненню спалаху було порушення на  харчоблоці (перехрещуються  потоки сировини та готової продукції, чистого та брудного посуду). Відсутнє маркування розділового  інвентарю. Заклад не забезпечений дезінфікуючими засобами та прибиральним інвентарем в  достатній  кількості, останній  не промаркований. Дезінфекційний режим на харчоблоці не дотримується, персонал не володіє інформацією щодо методу приготування та використання дезінфекційних розчинів.

Результати лабораторних досліджень надані Головному управлінню Держпродспоживслужби в Чернівецькій області для врахування при здійсненні державного нагляду (контролю).

За 7 місяців 2017 року Центром забезпечено моніторинг лабораторних досліджень з об’єктів навколишнього середовища та середовища життєдіяльності людини.

Досліджено 366 проб води централізованого водопостачання за санітарно-хімічними та 319 проб за бактеріологічними показниками, 256 проб (828 досліджень) за паразитологічними показниками, 13 проб (23 дослідження) за вірусологічними показниками; 1601 пробу води громадських криниць за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками, 1308 проб (3842 дослідження) за паразитологічними показниками та 5 проб (21 дослідження) на отрутохімікати. Не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для  споживання  людиною» 23 проби води централізованого водопостачання та 57 проб води з громадських криниць за санітарно-хімічними показниками; 27 проб води централізованого водопостачання та 119 проб води з громадських криниць за бактеріологічними показниками.  При виявленні відхилень результати досліджень скеровувались власникам та запроваджувались заходи щодо виявлення та усунення причин забруднення питної води.

Крім того, досліджено 315 проб води водоймищ за фізико-хімічними, 268 проб за бактеріологічними показниками, 137 проб (228 досліджень) за паразитологічними показниками, 66 проб (192 дослідження) за вірусологічними показниками, 75 проб (791 дослідження) на пестициди, відхилення  від нормативів встановлено в 3 пробах річкової води за фізико-хімічними, в 30 пробах за бактеріологічними показниками, та в 1 пробі з р.Дністер виявлено антиген вірусного гепатиту А.

Досліджено 225 проб грунту за фізико-хімічними, 161 проба за бактеріологічними, 84 проби (86 досліджень) за паразитологічними, 26 проб (75 досліджень) за вірусологічними показниками та 58 проб (290 досліджень) на отрутохімікати. Відхилення від нормативів встановлено в 5 пробах грунту за бактеріологічними показниками.

В  освітніх закладах області відібрано  та досліджено 443 проби питної води за фізико-хімічними та 569 проб за бактеріологічними показниками. Не відповідали санітарним вимогам за фізико-хімічними – 23 (5,2%) проби та за бактеріологічними показниками – 48 (8,4%) проб питної води. Проведено дослідження 504 страв на калорійність, відхилення від меню - вимоги виявлено в 1 (0,2%) страві; 137 страв на якість термічної обробки, відхилення не виявлено; 336 страв за санітарно-мікробіологічними показниками, бактеріологічне забруднення виявлено у 11 (3,3%) готових стравах.

В цілях контролю дотримання санітарно - гігієнічного режиму на харчоблоках закладів освіти відібрано та досліджено 5221 санітарно-гігієнічних змивів з посуду та інвентарю, у 160 (3,1%) із них виявлено бактерії групи кишкової палички.

За результатами проведених лабораторних досліджень у навчальних закладах, де були виявлені потенційні ризики впливу на стан здоров'я дітей, направлено  рекомендаційні листи щодо забезпечення проведення комплексу профілактичних та протиепідемічних заходів з метою недопущення виникнення спалахів харчових отруєнь та захворювань на гострі кишкові інфекції в установах.

Центром, відповідно до заяв суб’єктів господарювання, проведено дослідження 28 проб харчових продуктів на вміст генетично-модифікованих організмів. За результатами досліджень 4 проби містили генетично-модифіковані організми. Також, досліджено 537 проб харчових продуктів за санітарно-хімічними та 376 проб за бактеріологічними показниками, з яких 10 (2,6%) проб не відповідали нормативам за бактеріологічними показниками.

Протягом  7 місяців 2017 року забезпечено радіологічний контроль за будівельними та лісоматеріалами - проведено 857 досліджень, продуктами харчування та питною водою – 300 досліджень,  проведено 212 замірів  радону-222 та 30152 заміри рівнів потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання, відхилення від нормативів не виявлено.

При дослідженні фізичних факторів навколишнього середовища протягом поточного року проведено: 244 заміри шуму, 14 замірів вібрації та 985 замірів рівнів електромагнітних випромінювань, перевищень граничних показників встановлено в 20 замірах шуму.

В поточному році в області було зареєстровано 3 випадки харчових отруєнь, що викликані збудником ботулізму, під час яких постраждали 3 особи. Випадки зареєстровані у мешканців  с.Панка Сторожинецького району, смт.Лужани Кіцманського району та м. Герца. Також зареєстрований 1 випадок отруєння грибами у мешканки Путильського району.

Протягом 7 місяців 2017 року з метою інформування населення з питань забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя опубліковано 74 статті у засобах масової інформації, відбулося 30 виступів по радіо та 36 по телебаченню, на офіційному веб-сайті розміщено 291 публікація.

 

 

НАВІГАЦІЯ