Про епідемічну ситуацію та результати досліджень середовища життєдіяльності людини на території Чернівецькій області
протягом 10 місяців  2017 року

 

За результатами проведення державного обліку інфекційних захворювань у Чернівецькій області встановлено, що за 10 місяців 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року зареєстровано збільшення захворюваності ротавірусними ентеритами на 11%, гастроентероколітами невстановленої етіології – на 28%, а захворюваність на гастроентероколіти встановленої етіології зросла на 8%.

З інфекцій, що керуються засобами специфічної профілактики зареєстровано 69 випадків кору, 37 випадків кашлюка, 4 випадки епідемічного паротиту та 26 випадків краснухи.

У всіх випадках забезпечено проведення епідеміологічних розслідувань, профілактичних протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

Одночасно, із спорадичною реєструвалась і спалахова захворюваність. Всього станом на 01.11.2017 в області зареєстровано 10 спалахів інфекційних хвороб під час яких захворіло 294 особи, з них 174 дитини.

Так, в березні 2017 року зареєстровані спалахи гострих кишкових інфекцій ротавірусної етіології в дошкільних  навчальних закладах № 48 та № 49 м. Чернівці внаслідок яких постраждало 15 дітей.

В квітні поточного року зареєстровано спалах краснухи серед дітей Кельменецького району (с.Нелипівці, с.Браїлово та с.Вовчинець), захворіло 26 дітей.

В червні 2017 року відбувся спалах кору серед дітей дитячого навчального закладу м.Вижниця – постраждало 3 дітей, серед яких 2 мешканці Івано-Франківської області.

За результатами епідеміологічного розслідування причин і умов виникнення інфекційних захворювань, встановлено, що в цих закладах були передумови для виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань.

В червні зареєстровано спалах ротавірусної інфекції в побуті серед жителів Сокирянського району.  Всього звернулося за медичною допомогою 147 хворих, серед них 60 дітей.

В липні 2017 року зареєстровано два спалахи гострих кишкових інфекцій. Спалах ротавірусної інфекції (з випадками дизентерії) в самоорганізованому таборі в с.Перебиківці Хотинського району. Захворіло 59 осіб, з них 56 дітей та спалах сальмонельозної інфекції серед осіб, які вживали страви на весіллі в закладі ресторанного господарства в с.Сучевени Глибоцького району. Захворіло 24 особи, з них 1 дитина.

За результатами епідеміологічного розслідування в самоорганізованому наметовому містечку с.Перебиківці Хотинського району причинами і умовами виникнення інфекційних захворювань, встановлено вживання неякісної води, порушення технології приготування страв безпосередньо відпочиваючими.

За результатами епідеміологічного розслідування в м.Сокиряни причинами і умовами виникнення інфекційних захворювань було вживання питної води, яка не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 та приєднання контактно-побутового шляху передачі інфекції.

У вересні 2017 року зареєстровано 3 спалахи гострих кишкових інфекцій: спалах сальмонельозу серед осіб, які вживали страви в кафе-барі «Гурман» в м. Чернівці, постраждало 6 осіб, всі дорослі; спалах дизентерії в навчально-виховному комплексі с. Шебутинці Сокирянського району, де постраждало 12 дітей; спалах гострої кишкової інфекції серед осіб, що були на святкуванні хрестин в магазині-кафе в с. Банилів-Підгірний Сторожинецького району, де постраждало 13 осіб, з них 2 дітей.

В 2017 році, станом на 09 листопада в Чернівецькій області зареєстровано 112 випадків кору. Серед захворівших 94 дитини та 18 дорослих. Одночасно, зареєстровано 4 спалахи кору: в ДНЗ м.Вижниця, в Путильському районі, в ЗОШ с.Мілієво Вижницького р-ну, в ЗОШ № 28 м.Чернівці.

За 10 місяців 2017 року Центром забезпечено моніторинг лабораторних досліджень з об’єктів навколишнього середовища. Досліджено 577 проб води централізованого водопостачання за санітарно-хімічними та 522 проби за бактеріологчними показниками, 357 проб за паразитологічними показниками, 26 проб за вірусологічними показниками; 2010 проб води громадських криниць за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками, 1832 проби за паразитологічними показниками та 5 проб за вірусологічними показниками. Не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для  споживання  людиною» 27 проб води централізованого водопостачання та 70 проб води з громадських криниць за санітарно-хімічними показниками; 33 проби води централізованого водопостачання та 148 проб води з громадських криниць за бактеріологічними показниками.    При виявленні відхилень результати досліджень скеровувались власникам та запроваджувались заходи щодо виявлення та усунення причин забруднення питної води.

Крім того, досліджено 518 проб води водоймищ за фізико-хімічними, 426 проб за бактеріологічними показниками, 217 проб за паразитологічними показниками, 84 проби за вірусологічними показниками, 127 проб на пестициди,  відхилення  від нормативів встановлено в 3 пробах річкової води за фізико-хімічними, в 43 пробах за бактеріологічними показниками, в 2 пробах за паразитологічними та в 1 пробі за вірусологічними показниками.

Досліджено 382 проби грунту за фізико-хімічними, 271 пробу за бактеріологічними, 141 пробу за паразитологічними, 26 проб за вірусологічними показниками та 96 проб  на отрутохімікати. Відхилення від нормативів встановлено в 8 пробах грунту за бактеріологічними показниками та  в 1 пробі за паразитологчними показниками .

В  освітніх закладах області відібрано  та досліджено 1242 проби питної води за фізико-хімічними та 1464 проби за бактеріологічними показниками. Не відповідали санітарним вимогам за фізико-хімічними – 83 (6,7%) проби та за бактеріологічними показниками – 176 (12%) проб питної води. Проведено дослідження 594 страв на калорійність, відхилення від меню - вимоги виявлено в 1 страві; 148 страв на якість термічної обробки, відхилення не виявлено; 381 страву за санітарно-мікробіологічними показниками, бактеріологічне забруднення виявлено у 11 (2,3%) готових стравах.

В цілях контролю дотримання санітарно - гігієнічного режиму на харчоблоках закладів освіти відібрано та досліджено 7376 санітарно-гігієнічних змивів з посуду та інвентарю, у 271 (3,7%) із них виявлено бактерії групи кишкової палички.

За результатами проведених лабораторних досліджень у навчальних закладах, де були виявлені потенційні ризики впливу на стан здоров'я дітей, направлено  рекомендаційні листи щодо забезпечення проведення комплексу профілактичних та протиепідемічних заходів з метою недопущення виникнення спалахів харчових отруєнь та захворювань на гострі кишкові інфекції в установах.

Центром, відповідно до заяв суб’єктів господарювання, проведено дослідження 36 проб харчових продуктів на вміст генетично-модифікованих організмів. За результатами досліджень 4 проби містили генетично-модифіковані організми. Також досліджено 762 проби харчових продуктів за санітарно-хімічними та 479 проб за бактеріологічними показниками, з яких 10 проб не відповідали нормативам  за  бактеріологічними показниками.

Протягом  10 місяців 2017 року забезпечено радіологічний контроль за будівельними та лісоматеріалами - проведено 1122 дослідження, продуктами харчування та питною водою – 404 дослідження,  проведено 334 заміри  радону-222 та 40450 замірів рівнів потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання, відхилення від нормативів  виявлено в 2 замірах радону.

При дослідженні фізичних факторів навколишнього середовища протягом поточного року проведено: 283 заміри шуму, 14 замірів вібрації та 1154 заміри рівнів електромагнітних випромінювань, перевищень граничних показників встановлено в 30 замірах шуму.

Проведений моніторинг лабораторних досліджень з об’єктів навколишнього середовища дає змогу виявити ризики впливу навколишнього середовища на стан здоров'я населення області та своєчасно запроваджувати комплекс санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню інфекційних та неінфекційних хвороб, харчових отруєнь.

 

 

НАВІГАЦІЯ