28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу 

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом Rabies.
Людина може інфікуватися від хворої на сказ тварини через укус, подряпину або контакт зі слизовою оболонкою. Інфекційний матеріал, зазвичай слина тварини, має прямий контакт зі слизовими оболонками або свіжими ранами на шкірі людини.
Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, вовки, коти, собаки.
У тварин симптоми сказу проявляються:

         У людини ранні симптоми сказу можуть проявлятися у вигляді лихоманки з болем і незвичного або незрозумілого поколювання чи печіння (парестезії) у місці рани. На пізніших стадіях вірус поширюється на центральну нервову систему, спричиняючи смертельне запалення головного та спинного мозку.
У Чернівецькій області востаннє випадок сказу серед людей зареєстровано у 1990 році.
За медичною допомогою до закладів охорони здоров’я Чернівецької області з приводу нападу тваринами за 8 місяців 2023 року звернулося  понад 628 осіб на всіх адміністративних територіях області.
Специфічного лікування потребували 403 постраждалих, всім призначена лікувально-профілактична імунізація проти сказу за відповідними показами.
Серед тварин у 2022 році в Чернівецькій області зареєстровано 12 випадків захворювання на сказ, 3 – у собак, 8 – у котів.
Летальність від сказу для людей 100%.
Для профілактики сказу населенню необхідно знати наступне.
Допомога постраждалим від нападу тварин полягає у місцевій обробці рани, яку необхідно проводити негайно або якомога раніше після нападу твариною, та проведенні специфічного лікування – лікувально-профілактичної імунізації антирабічними препаратами.
Рекомендовані процедури по наданню першої допомоги включають негайне і ретельне промивання водою рани протягом, як мінімум, 15 хвилин з милом, миючим засобом, обробку країв рани 5% розчином йоду.  Далі необхідно звернутись до закладу охорони здоров’я (в м. Чернівці – це травмпункт ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги», в районах області – це центральні районні лікарні), де проводитимуть лікувально-профілактичні щеплення, схему яких визначає лікар-хірург або лікар-травматолог. На даний час всі заклади охорони здоров’я області, що надають антирабічну допомогу населенню, забезпечені імунобіологічними препаратами.
Специфічне лікування повинно проводитися якомога раніше та, коли лікар призначить щеплення слід проводити регулярно, не допускати самовільної відмови. На період щеплень необхідно дотримуватись режиму та вимог, що пропонують медичні працівники (не вживати алкогольних напоїв, не перевтомлюватись, не переохолоджуватися та інше). 
Також слід пам’ятати про такий профілактичний захід як щорічне щеплення проти сказу домашніх улюбленців і свійських тварин.
Певних правил треба дотримуватись і при поводженні з безпритульними тваринами – не дозволяти дітям їх годувати або бавитись з ними, дорослим, окрім цього, не намагатись надавити невідомим тваринам допомогу, лікувати хворих тварин.
Якщо напад твариною все-таки відбувся – не можна в гніві вбивати тварину чи виганяти, або завозити в іншу місцевість – від цього залежить тривалість курсу щеплень. Тварину, по можливості, слід ізолювати для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини могли встановити спостереження за її станом здоров’я впродовж 10 або більше днів.
          Пам’ятайте, якщо дотримуватись наданих порад, то можна запобігти нападу тваринами, а також попередити захворювання, що передається ними!

 

 

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми
New web-site test