Трансмісивні інфекційні хвороби та
заходи щодо їх профілактики

Інфекційні захворювання, збудники яких передаються кровососними членистоногими (комахи, кліщі), називають трансмісивними. До них  належить  близько двохсот нозологічних форм, що викликаються вірусами, бактеріями, рикетсіями та гельмінтами.  Частина з них передається тільки за допомогою кровососних переносників (висипний тиф, малярія, жовта лихоманка), інша частина опосередковано, при обробці тушки хворої тварини, яку вкусила комаха-переносник (чума, сибірка, туляремія). 
З трансмісивних інфекційних хвороб, що найбільш поширені на території Чернівецької області є іксодові кліщові бореліози або хвороба Лайма. За останні два роки зареєстровано 19 випадків захворювання серед жителів Вижницького, Глибоцького, Сторожинецького районів та міста Чернівці.
Зазвичай більша кількість випадків хвороби спостерігається в теплий період року, який відповідає найбільшій активності кліщів.
Зараження людини відбувається під час укусу інфікованого кліща. Слід зазначити, що укус  відбувається безболісно, оскільки разом зі слиною до тіла вводиться анестезуюча речовина.
Від моменту укусу до появи перших ознак захворювання проходить в середньому 2 тижні. На початкових стадіях хвороба проявляється так званою «мігруючою еритемою» – почервоніння місця укусу у вигляді кільця, яке має тенденцію до збільшення. Також хворого можуть турбувати підвищена температура тіла, головний біль, слабкість, що досить часто помилково сприймають за гостру респіраторну вірусну інфекцію.
На більш пізніх стадіях розвитку хвороби можуть розвиватись артрити, міокардити, неврити.
У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. В разі появи «мігруючої еритеми», терміново звернутися до лікаря, незалежно від самопочуття. Своєчасна терапія антибіотиками може попередити розвиток захворювання. Не рекомендується видаляти кліщ самостійно, для цього найкраще звернутися до травмпункту. У разі видалення - кліщ не  викидають, його можна доставити на дослідження у лабораторію особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», що знаходиться за адресою м.Чернівці, вул. М. Гакмана, 7.
Найбільш простими та надійними засобами профілактики захворювань, які передаються кліщами є заходи, направлені проти нападу кліщів – застосування репелентів (аерозолі, лосьйони, розчини) і використання засобів індивідуального захисту. При відвідуванні місць, де можлива наявність великої кількості кліщів необхідно одягати  світлу однотонну одежу з довгими рукавами, яка щільно прилягає до тіла, користуватися головним убором. Самостійний та взаємний огляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години. Прийшовши з прогулянки додому необхідно детально обстежити усі частини тіла та одяг на предмет знаходження кліща.

 

 

 

НАВІГАЦІЯ