Пневмонія: що варто знати про хворобу

Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day) вперше був проведений у 2009 році, коли більш ніж 100 організацій у всьому світі об'єдналися у Глобальну коаліцію проти дитячої пневмонії. З того часу цей день відзначають щороку 12 листопада.

Як розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА із «Пульмонології», завідуюча пульмонологічного відділення Чернівецької обласної клінічної лікарні, Світлана Коваленко, пневмонія – це гостре інфекційне запалення нижніх дихальних шляхів з обов’язковим залученням легеневої тканини (альвеол, бронхів, бронхіол).

Причиною пневмонії є віруси (герпес, грип і парагрип, аденовіруси), бактерії (пневмококи, стафілококи, стрептококи, гемофільна паличка) та грибок. Вони проникають в організм людини переважно повітряно-крапельним шляхом. Крім того, можуть потрапляти в організм, коли людина тор кається предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а потім – очей або носа. Що стосується немовлят, то існує ризик бактеріального зараження через кров під час пологів.

Малолітні діти найбільш вразливі до пневмонії

Варто відзначити, що саме діти страждають від пневмонії в першу чергу. Це захворювання є головною причиною смертності неповнолітніх у всьому світі. Щорічно воно забирає життя 1,1 мільйона дітей у віці до п'яти років, що більше ніж СНІД, малярія і кір разом узяті.

У дітей першого року життя зустрічаються пневмонії внаслідок аспірації шлункового вмісту при відрижці, попаданні чужорідних тіл в дихальні шляхи, родових травм, вад розвитку. Але у більшості випадків запалення легенів у дітей розвивається на тлі вірусної інфекції (частіше грипу, ГРВІ) при приєднанні бактеріальної флори.

До групиризикущодо захворювання на пневмонію також належать: люди у віці старше 65 років; особи з ослабленою імунною системою (хворі на цукровий діабет, СНІД, онкологічні захворювання та ін.); з вродженими вадами бронхо-легеневої системи; із хронічними захворюваннями (хвороби серця, пієлонефрит та ін.); люди, які страждають на бронхіальну астму; а також особи, які палять і зловживають алкоголем. Крім того, ймовірність виникнення захворювання підвищується при переохолодженні, респіраторних захворюваннях, стресі, перевтомі.

До характерних симптомів пневмонії у дорослих відносять: різкий підйом температури до фебрильних показників (39ᵒС), симптоми інтоксикації організму (стомлюваність, слабкість, головний біль), втрату апетиту, задишку, відчуття браку повітря; на 3-5 день з’являється сухий кашель, що переходить у вологий, з відділенням мокротиння;больові відчуття в грудній клітці на стороні ураження легеневої тканини.

Самолікування пневмонії – небезпечне для життя

При появі перелічених симптомів, не гаючи часу, зверніться на консультацію до свого сімейного лікаря. У жодному разі не займайтесь самолікування. Це небезпечно для життя. При своєчасній діагностиці та адекватному лікуванні пневмонія найчастіше закінчується повним одужанням. У разі ж несвоєчасного звернення за медичною допомогою, у хворого можуть розвиваються ускладнення. До легеневих ускладнень відносять набряк легень, обструктивний синдром, абсцес, гангрену легені, гостру дихальну недостатність, ексудативний плеврит. Серед поза легеневих ускладнень пневмонії часто розвиваються гостра серцево-легенева недостатність, ендокардит, міокардит, менінгіт і менінгоенцефаліт, гломерулонефрит, інфекційно-токсичний шок, анемія. Чимало з цих станів можуть закінчитись летально.

Профілактика пневмонії

Координатор групи експертів Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Епідеміологія», завідувач відділу – лікар-епідеміолог відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань  Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України», Юрій Падурару, відзначає, що для профілактики пневмонії дуже важливе значення має своєчасна вакцинація дітей від ряду інфекційних захворювань. Адже нерідко пневмонія розвивається як ускладнення кору, краснухи, грипу, а також через гемофільну інфекцію типу b (ХІБ). Тому, в основі протидії хворобі у дитячому віці, є проведення вакцинації, відповідно до Календаря щеплень в Україні.

Важливо також забезпечити дитині грудне вигодовування протягом перших 6-ти місяців її життя, адекватне і повноцінне харчування в подальшому, систематичне загартовування дитячого організму, недопущення дітей в приміщення або місця де курять.

Заходи попередження розвитку пневмонії у дорослих полягають у виключенні фактора переохолодження, загартовування, санації хронічних вогнищ інфекції в носоглотці, припинення паління і зловживання алкоголем, а також проведення імунізації проти грипу.

 

Керівництво
Структурні підрозділ
Відокремлені структурні підрозділи
Послуги
Державні закупівлі
Публічна інформація
Санепідситуація в області
Контакти
Атестація
План моніторингових досліджень
Паспорт бюджетної програми